• Práva a povinnosti rodičov

• Práva a povinnosti zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia

Zákonným zástupcom dieťaťaje jeho rodič alebo iná fyzická osoba, ktorá má dieťa zverené do osobnej starostlivosti alebo do pestúnskej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu. Zástupcom zariadenia sa rozumie zástupca zariadenia, v ktorom sa vykonáva ústavná starostlivosť,výchovné opatrenie, predbežné opatrenie alebo ochranná výchova, výkon väzby alebo výkon trestu odňatia slobody.

Zákonný zástupca má právo vybrať pre svoje dieťa školualebo školské zariadenie, ktoré poskytuje výchovu a vzdelávanie podľaškolského zákona, zodpovedajúce schopnostiam, zdravotnému stavu, záujmom a záľubám dieťaťa, jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnosti a etnickej príslušnosti. Toto právo na slobodnú voľbu školy aleboškolského zariadenia možno uplatňovať v súlade s možnosťami výchovno-vzdelávacej sústavy.

Zákonný zástupca dieťaťa alebo žiaka alebo zástupca zariadenia má právo:

• žiadať,aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v škole alebo v školskom zariadení poskytovali deťom a žiakom informácie a vedomosti vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania,
          • oboznámiť sa s výchovno-vzdelávacím programom školy alebo školského zariadenia a školským poriadkom,
          • byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa,
          • na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa,
          • zúčastňovať sa výchovy a vzdelávania po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy alebo školského zariadenia,
          • vyjadrovať sa k výchovno-vzdelávaciemu programu školy alebo školského zariadenia prostredníctvom orgánov školskej samosprávy,
          • byť prítomný na komisionálnom preskúšaní svojho dieťaťa po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy.

Zákonný zástupca dieťaťa alebo žiaka alebo zástupca zariadenia je povinný:

• vytvoriť pre dieťa podmienky na prípravu na výchovu a vzdelávanie v škole a na plnenie školských povinností,
          • dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu svojho dieťaťa určené školským poriadkom,
          • dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby,
          • informovať školu alebo školské zariadenie o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania,
          • nahradiť škodu, ktorú žiak úmyselne zavinil.

Zákonný zástupca dieťaťa alebo zástupca zariadenia je povinný prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky a dbať o to, aby dieťa dochádzalo do školy pravidelne a včas, ak mu nezabezpečí inú formu vzdelávania podľa školského zákona. Dôvody neprítomnosti dieťaťa na výchove a vzdelávaní doloží dokladmi v súlade so školským poriadkom.

Postupovanie základnej školy pri podozrení na výskyt prenosného parazitárneho ochorenia u žiakov

• Pri akomkoľvek podozrení učiteľa na možný výskyt vší ( dieťa sa škrabe, je nepokojné, nesústredené, pohľadom, prezeraním vlasovej časti hlavy) oznámi túto skutočnosť vedeniu školy a rodičovi ( zákonnému zástupcovi ) žiaka.
          • Do príchodu rodiča ( zákonného zástupcu ) žiaka izoluje od kolektívu.
          • Učiteľ dohliadne, aby vrchný odev ( hlavne čiapky, šály ) žiaka podozrivého zo zavšivavenia, neboli spoločne uložené ( v šatni, na vešiakoch a pod.) s odevmi ostatných žiakov, príp. aby ich iní žiaci nepoužívali.
          • Učiteľ rodičovi ( zákonnému zástupcovi ) odporučí  navštíviť príslušného obvodného pediatra za účelom potvrdenia diagnózy zavšivavenia a podľa jeho pokynov zabezpečiť odvšivavenie dieťaťa.
          • Vedenie školy zabezpečí informovanie všetkých rodičov ( zvolaním rodičovských združení, zápisom do žiackych knižiek ), že na škole sa vyskytli vši. Zároveň budú rodičia   informovaní, že učitelia školy, s cieľom zabrániť ďalšiemu šíreniu sa tohto ochorenia a v súlade s regionálnym úradom verejného zdravotníctva odsúhlaseným prevádzkovým poriadkom školy, budú v detských kolektívoch vykonávať preventívne opatrenia . Vedenie školy tiež požiada rodičov o súčinnosť, tzn. aby taktiež priebežne  kontrolovali vlasy u svojich detí.
          • Učiteľ v detskom kolektíve následne vykonáva preventívne opatrenia, a to priebežným sledovaním charakteristických prejavov možného výskytu vší u ďalších detí, pričom minimálne  dva krát do týždňa deťom vhodným spôsobom  prezrie aj vlasovú časť hlavy.
          • Opätovný nástup žiaka do školy je možný iba po predložení potvrdenia od lekára, že žiak je zdravý.

Čo by ste mali milí rodičia vedieť o očkovaní?

Prečítajte si dôležité informácie o najzávažnejších ochoreniach detského veku:

ČIERNY KAŠEĽ:  cierny_kasel.doc

MUMPS: mumps.doc