• ,Integrované vzdelávanie zdravotne postihnutých detí na bežných základných

školách  znamená rovnakú šancu pre všetkých. Je prejavom úsilia o odstránenie

nespravodlivosti a nerovnosti medzi ľuďmi .̎

Naša škola je otvorená pre všetkých žiakov – zdravých, so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, s nadaním a zo sociálne znevýhodneného prostredia.

Začlenenie žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami do bežnej triedy sa uskutočňuje na žiadosť rodičov po predchádzajúcej diagnostike a po konzultácii s vyučujúcimi.

V škole máme dve formy integrácie:

-          individuálna integrácia – začlenenie dieťaťa do bežnej triedy /nadanie, poruchy učenia, poruchy správania, poruchy sluchu, zdravotné oslabenie/

-          špeciálna trieda – všetci žiaci majú rovnaký druh a stupeň postihnutia /mentálna retardácia/

Náplň práce špeciálneho pedagóga:

Hlavnú náplň práce  špeciálneho pedagóga na našej škole tvorí priama práca so žiakmi so špecifickými vzdelávacími potrebami. Títo žiaci sa stretávajú so špeciálnym pedagógom podľa stanoveného rozvrhu, ktorý sa podľa aktuálnej situácii modifikuje potrebám žiakov. Na hodine sa venujú rozvíjaniu tej kognitívnej funkcii, ktoré predchádzajúce diagnostické vyšetrenia odhalili ako problémovú.

Pri práci so žiakmi využívame odbornú literatúru, pracovné listy, špeciálne pomôcky, špeciálne hry,  počítačové programy a iné. Dodržujeme zásady špeciálno – pedagogickej intervencie.

Dôležitú úlohu špeciálno – pedagogickej intervencie tvoria aj rozhovory so žiakom , ktoré posilňujú vzťah špeciálneho pedagóga a žiaka na základe dôvery, stimulovať aktivitu a snahu dieťaťa a súčasne ho motivovať do ďalšej práce.

Spolupráca s rodičmi:

v dohodnutom termíne individuálne konzultácie, poradenstvo a informácie rodičom individuálne začleneného žiaka

• individuálne konzultácie a poradenstvo rodičom ostatných problémových žiakov
          • spolupráca s rodičmi detí so špeciálno výchovno  - vzdelávacími potrebami  žiakov pri tvorbe individuálneho výchovno-vzdelávacieho programu.

Práca s učiteľmi a výchovným poradcom:

Špeciálny pedagóg je poradcom a pomocníkom triednych i predmetových učiteľov pri výchove a vzdelávaní žiakov so ŠVVP.

Pomáha im pri tvorbe jeho individuálneho vzdelávacieho programu, hľadanie vhodného prístupu k individuálne začlenenému žiakovi. Priebežne konzultuje o zvolenom postupe a napredovaní žiaka v učebnom procese.

Spolupráca s výchovným poradcom sa zameriava najmä na absolvovanie celoštátneho testovania deviatakov so ŠVVP a na ich umiestnenie na primeraný typ strednej školy.

Spolupráca s centrami psychologických a špeciálno – pedagogických služieb:

Špeciálny pedagóg podľa potreby spolupracuje s poradenskými inštitúciami, predovšetkým s Centrom špeciálno-pedagogického poradenstva (CŠPP), Centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie (CPPPP) a inými špecializovanými