• Ciele a poslanie ŠKD

•

Školský klub detí je školské zariadenie výchovy mimo vyučovania. Nemal by byť chápaný ako sociálna služba, ako varovanie detí.

Pretože výchovno-vzdelávacou činnosťou chceme smerovať k príprave žiakov na život, ktorý od nich vyžaduje, aby boli schopní kriticky a tvorivo myslieť, rýchlo a účinne riešiť problémy. Pedagogická práca v školskom klube detí má svoje kritériá, v ktorom chce deťom zabezpečiť odpočinok, relaxáciu, ale i zaujímavé využitie voľného času.

Činnosť v školskom klube detí je charakterizovaná ako výchovná, slúži na výchovu a vzdelávanie, záujmovú činnosť žiakov mimo vyučovania, ako aj odpočinkovú a relaxačnú činnosť. Rozvíja u detí dôležité zručnosti pre život v spoločnosti a prostredníctvom aktivít výchovy ho vybavuje potrebnými vedomosťami a zručnosťami, ale tiež vlastnými názormi. Deti sa učia žiť v kolektíve, spolupracovať, tolerovať ostatných, posilňovať  svoju osobnosť a pomáhajú mu i nájsť a dosiahnuť svoj cieľ. Veľmi dôležitou zložkou činností je motivácia, radosť z činnosti, túžba po poznaní. Nemôžeme zabúdať na psychohygienu dieťaťa, ktoré absolvovalo školské vyučovanie a netúži poslušne sedieť celý deň v lavici. Preto nachádzame preňho možnosť vyžitia, rozvíjame jeho nadanie a posilňujeme jeho osobnosť. Okrem záujmových a odpočinkových aktivít deti pripravujeme na školské vyučovanie, ktoré prebieha zábavnou formou pomocou didaktických hier s náležitými metodickými pomôckami. Činnosť sleduje osnovy jednotlivých vzdelávacích predmetov a dieťa si ich osvojuje pravidelnou prípravou.

Pri rôznorodých záujmových činnostiach prihliadame na deti nadané i menej nadané, ktoré potrebujú náležitú motiváciu. Nezabúdame na hodnotenie pri každej činnosti, a aj pri najmenšom úspechu oceňujeme a vyzdvihujeme prácu pred vrstovníkmi, učiteľmi i rodičmi.

Aktivity vyberáme zmysluplne, aby boli účelné i tvorivé v čase mimo vyučovania počas celého roka. Nezabúdame na rôzne oslavy a sviatky, kde sa žiaci môžu prezentovať i pred svojimi rodičmi a starými rodičmi.

Príspevok na úhradu žiaka v ŠKD

Príspevok na úhradu žiaka v ŠKD sú 2 eurá mesačne na jedného žiaka (táto čiastka sa môže meniť podľa usmernenia nadriadeného orgánu).

Príspevok uhrádza zákonný zástupca raz za mesiac, vždy do 25. v mesiaci  (prípadne podľa vzájomnej dohody).

Poplatok sa platí nezávisle od času a počtu dní, ktoré dieťa strávi v ŠKD.

Ak rodič odhlási dieťa z ŠKD v priebehu mesiaca, nemá nárok na vrátenie poplatku.