• História školy

•               Základná škola sa nachádza v prekrásnej scenérií na úpätí hradu Krásna Hôrka, ktorý je dominantou Gemera. Leží uprostred zeleného parku. Pavilónový typ školy umožnil rozdeliť zeleň v rôznych častiach školy. Stromy však v priebehu rokov enormne narástli, ich koruny a hlavne koreňový systém narušovali potrubia i vedenia v škole, lístie spôsobovalo upchatie odkvapov a ich následnú koróziu a tak sa po rekonštrukcii školy prikročilo k výrubu väčšiny briez i topoľov, ktoré boli nositeľmi alergénov. Spomenutá rekonštrukcia budov zanechala aj malú spúšť na areáli.Takmer polovica ružových záhonov sa žiaľ zlikvidovala. Za obeť padli aj tri krásne lipy, ktoré sme aspoň symbolicky nahradili malými - guľatými lipkami. Dnes sa už postupne hoja rany prírody a areál je svieži a čoraz zdravší, krajší a postupne sa revitalizuje .
           Škola má vypracovaný projekt opätovného zazelenania i riešenia parkových plôch, ktoré v rámci možností postupne - svojpomocne budujeme, vytvárame do najoptimálnejšej podoby. Projekt nám vypracoval náš bývalý žiak - dnes záhradný architekt Ing. Peter Szappanos. Okrem budov a zelene dotvára areál aj naša besiedka, ktorá poteší žiakov najmä v dňoch, keď sa v triedach pražíme... Rekonštrukciou prešlo aj školské ihrisko, dnes sa môžeme pýšiť krásnym multifunkčným ihriskom, využívaným tak žiakmi školy, ako aj verejnosťou z obce. Pomerne veľkú plochu zaberajú školské dvory, ktoré sa vplyvom mohutných koreňov mierne zvlnili. Našou pýchou je aj postupne dotváraná skalka pod ihriskom, ktorá je v opatere ŠKD.