• Zlepšenie vzdelávacích výsledkov žiakov so ŠVVP a zo SZP - ZŠ Krásnohorské Podhradie

•

Na našej Základnej škole v Krásnohorskom Podhradí prebieha projekt, ktorý sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje s názvom „Zlepšenie vzdelávacích výsledkov žiakov so ŠVVP a zo SZP - ZŠ Krásnohorské Podhradie“.

Primárnym cieľom projektu a jeho aktivít je zabezpečenie dôležitej podmienky súladu horizontálneho princípu Udržateľný rozvoj a sociálna inklúzia.

Projekt vytvára vhodné podmienky pre vzdelávanie detí a žiakov so ŠVVP, žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia alebo inak znevýhodnených detí a žiakov, či žiakov ohrozených sociálno-patologickými javmi, s dôrazom na uplatňovanie rovnakého prístupu ku vzdelaniu, zlepšenie ich študijných výsledkov a ich následné začlenenie do ďalšieho vzdelávania a to pomocou pedagogických asistentov.

Sociálny pedagóg vykonáva odborné činnosti v rámci prevencie, intervencie a poskytovania sociálno-pedagogického poradenstva pre žiakov so ŠVVP a zo SZP a ich zákonných zástupcov. Plní úlohy sociálnej výchovy, podporuje prosociálne a etické správanie, venuje sa sociálno-pedagogickej diagnostike prostredia a vzťahov, vykonáva osvetovú činnosť, zabezpečuje sociálny servis pre žiakov, rieši problematické správanie žiakov - záškoláctvo, šikanovanie, kriminalita, mravné a sociálne poruchy v správaní a iné. Spolupracuje s políciou, sociálnou kuratelou a s CPPPaP, s triednymi učiteľmi a ostatnými vyučujúcimi pri nastavení vhodného prístupu k integrovaným žiakom. Vedie presnú evidenciu riešených prípadov a v rámci neformálneho vzdelávania detí sa zúčastňuje na aktivitách „Letnej školy“. Aktívne spolupracuje s rodičmi žiakov v marginalizovanej komunite.

Sme presvedčení, že pomocou projektu môžeme našim žiakom pomôcť pri vzdelávaní, zlepšiť ich štúdijný prospech, prístup k vzdelaniu a rozvíjať ich správny vzťah nielen ku škole, ale aj k sebe samému, svojmu okoliu a rodine.

Pedagogickými asistentmi tohto projektu sú Bc. Ivan Novoveský a Mgr. Miroslava Fafráková. Pozíciu sociálneho pedagóga zastáva Ing. Mgr. Slávka Mlynár.